معرفی انواع قفل گاوصندوق

معرفی انواع قفل گاوصندوق دیدگاهتان را بنویسید

در این مقاله از مقالات آموزشی گاوصندوق نسوز گنج بان به معرفی انواع قفل گاوصندوق خواهیم پرداخت.

معرفی انوع قفل گاوصندوق:

واضح است که تامین امنیت اقلام ذخیره شده در گاوصندوق، در شرایط عادی مقابل دسترسی های غیر مجاز بدلیل اهمیت و ارزش آنها از حساسیت بالایی برخوردار است. بنابراین قفل گاو صندوق یکی از مهم ترین قطعات گاوصندوق می باشد، که انواع مختلفی دارد.

در این مقاله به معرفی انواع قفل گاوصندوق و ویژگی ها و مزایای هرکدام خواهیم پرداخت.

  • قفل کلیدی
  • قفل ترکیبی مکانیکی
  • قفل ترکیبی الکترونیکی
  • قفل بیومتریک
  • قفل زمان
  • قفل ترکیبی با تاخیر زمان

 

قفل کلیدی گاوصندوق (Key Locks)

یکی از ساده ترین انواع قفل های  گاوصندوق، قفل های کلیدی می باشد که از ویژگی های معمولی و ساده برخوردار است. و به همین دلیل نسبت به سایر قفل های گاوصندوق قیمت ارزان تری نیز دارد.

در رابطه با قفل های کلیدی، یک مسئله ضروری حفاظتی وجود دارد، و آن هم مدیریت کلید می باشد.

در صورت وجود کلید قفل گاوصندوق در اتاقی که گاوصندوق در آن تعبیه شده است، خطر شدیدی شما را تهدید می کند، و ممکن است دزدان کلید را پیدا کرده و به راحتی قفل گاوصندوق را باز کنند.

بنابراین اگر اقلامی که در گاوصندوق نگهداری می کنید از میزان اهمیت بسیار بالایی برخودار هستند استفاده از قفل کلیدی گاوصندوق را به شما پیشنهاد نمی کنیم.

 

قفل کلیدی گاوصندوق (Mechanical Combination lock)

قفل های مکانیکی ترکیبی در مقایسه با قفل های کلیدی پیچیدگی بیشتری داشته و یکسری ترکیبات امنیتی روی آن اعمال شده که به واسطه این ترکیبات میزان نفوذ پذیری امنیتی به آن کاهش یافته و بدنبال آن امنیت گاوصندوق افزایش می یابد. هرچند قفل مکانیکی ترکیبی در مقایسه با قفل کلیدی پیچسده تر است اما در مقایسه با قفل های ترکیبی الکترونیکی پیچیدگی و ترکیبات کمتر و در نتیجه از امنیت کمتری برخوردار است. برای مشاهده فیلم مکانیزم قفل گاوصندوق به بلاگ آموزشی ما مراجعه کنید.

 

قفل الکترونیکی گاوصندوق (Electronic Combination Lock)

در این نوع از قفل های گاوصندوق، دیگر خبری از کلید برای باز کردن قفل گاوصندوق نیست، بلکه این قفل ها قادرند رمز گاوصندوق را بصورت الکترونیکی ذخیره کنند، و شما کافی است برای باز کردن درب گاوصندوق رمز الکترونیکی که برای قفل گاوصندوق تنظیم کرده اید را از طریق صفحه کلید روی درب گاوصندوق وارد نمایید و در صورت صحت رمز، درب گاوصندوق باز می شود.

کلیدهای ترکیبی الکترونیکی، با حذف کلید، مشکلات مربوط به مدیریت کلید را حل کرده، ولی عدم وجود کلید خود باعث بروز مشکلاتی در شرایط اضراری می شود. به همین جهت در این نوع قفل های گاوصندوق نیز یک کلید اضراری تعبیه شده تا در زمان بروز مشکلات الکترونیکی یا فراموش کردن رمز قفل گاوصندوق، بتوان درب گاوصندوق را باز کرد.

کلید های اضراری معمولا دارای پیچیدگی کمی می باشند زیرا عملا بجز موارد بحرانی استفاده نمی شوند به همین دلیل این کلید اضراری را می توان با خیال راحت تری در مکانی که گاوصندوق تعبیه شده نگهداری کرد.

 

قفل بیومتریک گاوصندوق (Biometric Locks)

قفل های مدل بیومتریک دارای ۲ نوع می باشند:

قفل بیومتریک مکانیکی

قفل بیومتریک دیجیتالی

قفل های بیومتریک در هر ۲ نوع مکانیکی  و دیجیتالی، مشکل مدیریت کلید را بشکلی مطلوب و جدی حل کرده اند چرا که در صورت فراموش کردن رمز قفل گاوصندوق هم نیازی به کلید اضراری نمی باشد چرا که این نوع قفل ها امکان باز کردن قفل گاو صندوق فقط از طریق ویژگی های فیزیکی متمایز در هر فرد مثل شبکیه چشم یا اثر انگشت می باشد، که در کاربردهای خانگی، احراز هویت عموما از طریق اثر انگشت صورت می گیرد.

در قفل های بیومتریک دیجیتالی امکان تنظیم رمز دیجیتالی نیز وجود دارد، در واقع دارای ۲ بخش می باشند، یک بخش برای وارد کردن رمز دیجیتالی، و بخش دیگر برای احراز هویت از طریق اثر انگشت.

احراز هویت از طریق اثر انگشت بسیار کاربردی، آسان و امن می باشد، زیرا اثر انگشت هر فرد مختص اوست و غیر قابل کپی می باشد از این روی شما نمیتوانید آن را اشتباه وارد کنید، و از طرفی همیشه همراهتان است.

 

قفل زمان گاوصندوق (Time Locks)

این نوع از قفل ها اصولا بخشی از قفل یک دستگاه می باشند، و عموما در بخش نگهداری سپرده های بانکی یا دیگر بخش های ضروری بانک مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر بخواهیم تعریف درستی از قفل زمان ارائه دهیم، باید بگوییم، قفل زمان یک زمان سنج است که کنترل می کند درب گاوصندوق تا قبل از رسیدن به دوره از پیش تعریف شده حتی درصورت وارد کردن رمز درست، باز نشود.

 

محل نصب قفل زمان:

گاوصندوق

درب غرفه

قفل های زمان به گاوصندوق یا شاید درب ورودی نصب می شوند.

معمولا قفل های سه تایی روی یک در هستند. اولی درصورت رسیدن به صفر ، دسترسی به درب  را فعال می کند ، دوتای دیگر درواقع به منظور پشتیبانی هستند.

 

قفل ترکیبی با تاخیر زمان (Time-delay Combination Locks)

قفل های ترکیبی با تاخیر زمانی، عموما از ترکیبات الکترونیکی و دیجیتالی بهمراه یک تایمر تاخیری ساخته شده اند، که این تایمر تاخیری باز کردن قفل را با تاخیر تعیین شده توسط مصرف کننده بطور قابل توجهی کمتر از یک ساعت به تاخیر می اندازد.

در مقایسه با قفل زمان که فقط در زمان مناسب و تعیین شده درب گاوصندوق را باز می کند، قفل تاخیر زمانی در هر زمانی درب گاوصندوق را باز می کند، ولی باز هم صاحب گاوصندوق باید منتظر تاخیر زمانی تنظیم شده بماند.

از گاوصندوق های با قفل تاخیر زمانی، بیشتر در کسب و کارهایی با معاملات پولی زیاد استفاده می شود.

 

تعویض قفل گاوصندوق

برای دریافت مشاوره در مورد تعمیر و یا تعویض قفل گاوصندوق با ما تماس بگیرید.

خرید قفل گاوصندوق

در اینجا سعی کردیم به ویژگی های انواع قفل گاوصندوق بپردازیم تا شما عزیزان با انواع و کاربرد هر کدام آشنا شده و قبل از خرید قفل گاوصندوق، با توجه به کاربرد مورد انتظار خود از گاوصندوق و همچنین نوع اقلامی که قصد نگهداری از آن ها را در گاوصندوق دارید، اقدام به خرید قفل گاوصندوق کنید. چرا که در صورت عدم توجه به این موارد و صرفا خرید قفل گاوصندوق با قیمت گران تر، ممکن است امنیت مورد انتظار شما تامین نگردد و یا اینکه هزینه اضافی و بیهوده بابت قفل گاوصندوق بپردازید در صورتی که با خرید قفل گاوصندوق ارزان تر هم می توانستید به امنیت مطلوب نیز برسید. برای دریافت بهترین قیمت گاوصندوق در تهران با شرکت تولیدی صندوق نسوز گنج بان تماس بگیرید.

 

مقالات مرتبط:

خرید بهترین گاوصندوق خانگی

معرفی انواع درپوش قفل گاوصندوق

اجزای گاوصندق نسوز

راهنمایی انتخاب گاوصندوق مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.